
Välkommen på författarbesök med Jan-Erik Lönnback!
Jan-Erik har skrivit kommande ljudboken Erik:
I en tragisk olycka 1914, försvinner nybyggarsonen Erik i Umeälven. Familjen sörjer i tron att Erik drunknat, ovetande att han nyss påbörjat sin vandring mot Norge. Och mot havet. För Erik följer ett liv fyllt av äventyr. Han spenderar flera år som besättning på olika fartyg, besöker många länder och får nya bekantskaper. Hela tiden finns dock en tanke på platsen han vill slå sig ner på, det vackra Minnesota.
”Erik” är en roman som följer ett livsöde i massflyktens tid. Inspirerat av författarens egen farbror som förmodades drunkna i Umeälven, får vi läsa om hjärtekross, vänskap och utveckling. Det är en berättelse om att söka efter sitt hem.
ABF i samarbete med Storumans kommunbibliotek välkomnar er till Folkan i Tärna den 5 september kl 18:30 där Jan-Erik berättar om sin bok och sitt författarskap.
Vi bjuder på fika.
Fri entré!